A mund ta besoni “Kjo grua humbi 454kg dhe sinqerisht eshte e pabesueshme se si duket ajo sot.”

“Asgje nuk eshte e pamundur ne kete bote.”

Mayra Rosales vertetoi se “gjithmone ekziston nje menyre” dhe se “Asgje ne kete bote nuk eshte e pamundur”. Ajo vuajti nga nje peshe obesiteti te tmerrshme rreth 454kg. Ajo nuk ishte me e zonja te ngrihej nga krevati, as te bente gjerat e perditshme apo te kujdesej per veten dhe higjenen e saj. Ajo u lodh me kete lloj jete, qe ne fakt as jete nuk mund te quhej dhe ishin disa incidente te pakendshme qe ndodhen ne jeten e saj, qe e frymezuan ate te arrinte nje trup normal, si gjithe te tjeret. 

Ajo iu nenshtruar nderhyrjeve kirurgjikale, nje regjimi dietik strikt dhe nje stervitje te vazhdueshme, per te arritur ne formen e deshiruar. Nuk ishte aspak e lehte per te, por ajo i dha botes nje shembull, duke i thene qe nese vertet e deshiron dickaajo mund te arrihet. Ajo u dha shprese dhe motivoi me miliona persona ne te gjithe globin. 

Ja dhe udhetimi i saj nga 454kg ne nje zonje te bukur e me trup normal. 

Disa vite me pare ajo ishte pothuajse 500 kg. Po, po 500 kg. E pabesueshme, por e vertete.

1

Froma e trupit te saj dhe struktura e kembeve duket krejtesisht e cuditshme. 

2

Ajo nuk ishte e zonja te ngrihej nga shtrati i saj dhe kishte nevoje per dike, qe ta ndihmonte ne rutinen e perditshme. Ajo po perdorte ndihmen e makinerive per te levizur nga shtrati. 

3

Per shkak te qendrimit te vazhdueshem ne te njejtin pozicion, trupi i saj u be krejt plage.

4

Jeta u be teper e veshtire per te, u deshen rreth 10 njerez qe ta kalonin nga shtrati ne barrele. 

5

Me ne fund, ajo vendosi t’i jepte lamtumiren kesaj menyre te te jetuarit dhe iu nenshtrua kirurgjise, per te hequr shtresat e shumta dhjamore, qe kishin zene vend ne trupin e saj.

6

Qe pas operacionit, ajo eshte ne faze rekuperimi. 

7

Por, historia e saj nuk mbaron ketu, pjesa me e rendesishme e udhetimit te saj fillon ketu, pasi ajo akoma ishte mbipeshe dhe i duhet ta humbiste peshen qe i ngeli pas operacionit. 

8

Keto jane disa nga fotografite e transformimit te Mayra Rosales.

9

Dhe ajo duket e mrekullueshme. 

13

Ja dhe disa foto te tjera shume te bukura, qe kur i shikon perseri mendon se si ka mundesi te arrihet kjo. Por, ja qe qenka e mundur. 

16

17

18

Shperndajeni kete histori te vertete jete, kete histori fantastike qe te mund te frymezoni sa me shume njerez ne jeten tuaj. 

Deshmi e treguar nga: 

Dr. Pradeep Tripathi

Burimi i fotove: www.wittyfeed, www, www.dailymail.co.uk

Ju lutemi, pelqeni dhe shperndani

Leave a Reply