5 RECETA SMOOTHIE PROTEINIK, PERFEKTE PER PAS STERVITJES -TAF

Pas nje seance te fuqishme stervitore – sidomos pas nje rutine trajnimi rezistent – zakonisht eshte ide e mire te furnizosh trupin dhe muskujt me karburantin e duhur. 

Ju nuk do te donit ta hidhnit poshte gjithe punen e bere, prandaj zgjidhni dicka te lehte dhe te pasur me vitamina, fibra dhe proteine. Keto smoothie jeshile jane te gjitha me baze perimesh jeshile dhe te pasura ne proteine – perfekte jo vetem pas stervitjes, por edhe ne mengjes. 

1. Smoothi jeshil

 

Ky smoothie ka nje mori dobish per shendetin. Ashtu si te gjitha smoothi-t jeshile, eshte hidratues, nderkohe qe spinaqi dhe ananasi ofrojne nje sasi te mire hekuri dhe vitamine C. Ai gjithashtu eshte i pasur ne fibra, te cilat ndihmojne ne kontrollin e urise pas stervitjes. 

Perberesit:

 • 1 Kupe me qumesht orizi, pa emblesues
 • 1 kupe spinaq
 • 1 kupe laker kale
 • 1/2 kupe me ananas te copetuar (i fresket ose i ngrire)
 • 1/2 kupe mango e copetuar (e fresket ose e ngrire)
 • 1 molle e vogel (hequr berthamat)
 • Lengu i 1/2 lime
 • 2 scoop me  whey protein pluhur
 • Akull

 

2. Smoothie jeshil proteinik

Ky smoothie eshte nje “bombe” proteinike! Kombinon proteinen e kosit dhe proteinen whey. Nje racion ka 400 kalori dhe rreth 42 gram proteine. Ideale per ata qe duan te kene muskuj te fuqishem.

Perberesit:

 • 1 scoop me Whey protein me shije vanilje 
 • 1 banane
 • 2 kupa me spinaq baby
 • 1/4 kupe me kos Grek  (ne mungese kos shtepie)
 • 1 luge gjelle gjalp kikiriku
 • 1/4-1/2 kupe me uje kokosi
 • 1 kupe ose nje dore akull

 

3.  Smoothie Jeshil Me Matcha dhe Dardhe

Tashme Matcha ka hyre fuqishem dhe po i ze vendin lakres Kale. Ky pluhur jeshil caji siguron kafeinen, nderkohe qe pluhuri proteinik siguron qe ju te ndiheni te ngopur per nje kohe te gjate, pasi ta keni shijuar kete pije te fresket. 

Perberesit: 

 • 2 scoop me proteine Whey me shije vanilje
 • 1 kupe qumesh bajame (pa embelsues)
 • 1 kupe spinaq
 • 1 Dardhe (hequr farat)
 • 1/2 luge caji pluhur caji matcha

 

4. Smoothie Jeshil me Proteine dhe Pjeshke

 

Ky smoothi kombinon embelsine e pjeshkes dhe bananes me vlerat e fuqishme te kale dhe spinaqit. Ne varesi te zgjedhjes suaj per pluhurin proteinik, ky smoothie eshte i pershtatshem per vegans. 

Perberesit:

 • 3/4 kupe me qumesht bajame (pa emblesues) 
 • 2 kupa me spinaq baby 
 • 1/2 kupe me laker kale
 • 1/2 banane (e fresket ose e ngrire)
 • 2 kupa pjeshke e copetuar (e fresket ose e ngrire)
 • 1 luge caji spirulina
 • 4 luge gjelle pluhur proteinik (rekomandohet proteine nga bizelet (pea protein)

 

5. Smoothie Jeshil me mango

 

Ky smoothie jehsil me mango eshte i mbushur me superushqime dhe nuk permban sheqer te shtuar. 

Perberesit:

 • 1 1/4 kupe me qumesht bajame (pa embelsues)
 • 2 kupa me spinaq baby
 • 1 kupe me mango te copetuar (te fresket ose te ngrire)
 • 1 banane (e fresket ose e ngrire)
 • 1 luge caji polen blete 
 • 2 luge caji spirulina 
 • 4 luge gjelle pluhur poteinik (sipas deshires) 

 


Nese objektivi juaj eshte te bini ne peshe shendetshem dhe te tonifikoheni. Nese doni qe fitnesin ta beni menyre jetese. Nese doni te krijoni nje regjim te shendetshem ne te ushtruarin fizik dhe te ushqyerin, atehere jeni ne vendin e duhur. 

Beni tuajin programin “FIT NE 12 JAVE” dhe ju do te rindertoni trupin tuaj ne menyre fantastike. Klikoni linkun e meposhtem dhe Filloni tani!

FIT NË 12 JAVË

 


 

Postime te ngjashme:

Related Posts Plugin

Ju lutemi, pelqeni dhe shperndani

Leave a Reply