SI TE USHQEHESH SHENDETSHEM KUR NDJEK NJE PROGRAM STERVITOR, POR JO VETEM – TAF

eat

Bazuar ne Pjaten e te Ushqyerit Mire (Eatwell Plate) keshillat baze per te gjithe ju qe ndiqni nje program stervitor jane:

1. Gjysma e pjates suaj duhet te permbaje fruta, perime e zarzavate: Zgjidhni perime e zarzavate te kuqe, ngjyre portokall, jeshil te erret, si: domate, patate te embla, brokoli, bashke me perimet e tjera qe perbejne vaktet tuaja. Perfshini frutat si pjese te pjates kryesore, ose ne vend te embelsires. Sa me shumengjyreshe ta beni pjaten tuaj, aq me shume vitamina, minerale dhe fibra do t’i ofroni trupit tuaj per ta mbajtur me te shendetshem.

mixed selection of fruit and vegetables

2. Te pakten gjysma e dritherave qe ju konsumoni te jene integrale. Menyra me e mire per ta bere kete eshte te zevendesoni grurin e rafinuar me ate organik. Psh.: konsumoni buke gruri integrale, buke thekre  ne vend te bukes se bardhe. Ne listen e pazarit qe beni shikoni per produkte gruri integrale, si orizi i kafte, makarona integrale (ngjyre kafe), bulgur (miell tershere), quinoa, ose oriz i eger.

grains

3. Zevendesoni qumeshtin e paskremuar me ate gjysem ose krejtesisht te skremuar. Te dyja kane te njejten sasi kalciumi dhe ushqyes te tjere themelore si qumeshti i paskremuar, por permbajne me pak kalori dhe yndyrna te keqia (saturated fat).

pouring milk in a glass isolated against white background

4. Zgjidhni nje varietet te shumellojshem ushqimesh qe permbajne proteina: Mishi i kuq (pa dhjam), mishi i shpendeve, produktet e detit, bishtajat, bizelet, vezet, bajame, lajthi, arra (nuts) dhe farat e ndryshme, konsiderohen si pjese e grupit te proteinave. Zgjidhni mish te padhjame (shikoni edhe etiketat me kujdes kur thuhet 90% i padhjame), gjoks gjeli ose pule.


prot

5. Krahasoni sasine e kripes tek ushqimet qe blini. Shikoni etiketat perpara se te vendosni. Ushqimet qe prezantohen te konservuara (ne kanace) zgjidhini me sasi te vogel kripe, sasi te reduktuar ose pa kripe fare.

 

6. Pini uje ne vend te pijeve te embla per te shkurtuar kalorite. Pijet gazuese, pijet energjike dhe ato sportive jane burimi kryesor i madh i shtimit te sheqernave dhe kalorive. uje

 

7. Konsumoni produkte deti: Tek produktet e detit futet peshku (si salmoni, toni dhe trofta) dhe ato me guaske (si gaforret, midhjet dhe ojsters). Produktet e detit jane te pasura me proteina, minerale dhe omega 3 (yndyrna te mira). Ju duhet t’i konsumoni produktet e detit minimumi nje here ne jave.
sea

 

8. Hiqni dore nga yndyrnat e ngopura: Konsumoni me pak produkte qe permbajne yndyrna te ngopura si p.sh: kek, biskota ose embelsira te ndryshme (te bera shpeshhere me gjalp, margarine ose perzierje te te dyjave), pizza frigoriferi dhe yndyrna mishi p.sh: salcicet hot dogs, proshuta , brinje, gjithashtu dhe akullore.
sat

9. Dhe e fundit por jo me pak e rendesishmja, kontrolloni racionin. 

 


 

Ju lutemi, pelqeni dhe shperndani

Leave a Reply