PATATJA E EMBEL, NJE SUPERUSHQIM PER RENIE NE PESHE DHE NDERTIM MUSKUJSH – TAF

patate
Te hash kete rrenje Amerikane, ngjyre portokalli, e cila eshte me e vogel se nje lloj tjeter patateje e ngjashme me te (yams) qe rriten në Afrike, Azi dhe Karaibe dhe shpesh I ngaterron në dyqan, do ta beje lekuren tuaj te duket me e re.


Beta-karoteni qe gjendet në te ndihmon lekuren tuaj ndaj rrezeve te demshme te diellit, sipas kerkueseve Europiane dhe vetem gjysma e perberjes se Vitamines C eshte e mjaftueshme per te zvogeluar shfaqjen e rrudhave me 11%, nese konsumohet çdo dite per 3 vjet, kjo sipas nje studimi te bere nga American Journal of Clinical Nutrition.

Patatet e embla, te njohura me emrin (sweet potato) permbajne gjithashtu glutathione, nje antioksidant i cili rrit metabolizmin dhe sistemin imunitar.

sweet
Eshte nje nga zarzavatet me te preferuara në dietat e shendetshme. Nese do te provonit t’i prisni në rriska, t’i sperkasni me pak vaj ulliri, kripe dhe piper dhe t’i piqni në furre, do te perfitoni nje snack te shendetshem, ose dhe nje vakt te plote te shoqeruara me perime te tjera dhe mish pule.


Postime te ngjashme: 

Related Posts Plugin

Ju lutemi, pelqeni dhe shperndani

Leave a Reply